Kamień i pleśń pod prysznicami stanowią nie tylko problem estetyczny. Pleśń może wywoływać reakcje alergiczne, sprzyjać infekcjom i negatywnie oddziaływać na układ oddechowy. Natomiast kamień sprawia, że czyszczenie powierzchni staje się prawdziwą udręką. Niestety pleśń i kamień pod prysznicami w obiektach masowego użytku są bardzo częstym problemem. Aby się dowiedzieć, skąd się biorą, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Jak powstaje kamień pod prysznicem?
Kamień pod prysznicem tworzy się, gdy cząsteczki wody odparowują i w wyniku tego procesu zostają wytrącone związki chemiczne mające stały stan skupienia. Kamień jest osadem składającym się z węglanów wapnia i magnezu. Niekorzystnie wpływa nie tylko na estetykę prysznica, ale również jego funkcjonalność. Przede wszystkim zatyka otwory w słuchawce i w kranie, co skutkuje niższym ciśnieniem wypływającej wody. Ponadto skraca trwałość płytek. Na szczęście dzięki regularnemu czyszczeniu prysznica, można zapobiec odkładaniu się kamienia.
Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem?
Łazienka w obiektach masowego użytku to pomieszczenie trudne do utrzymania w czystości. Jednak dbanie o higienę w tej przestrzeni jest niezwykle istotne. Pomijając na przykład regularne sprzątanie publicznych siłowni, trzeba mieć świadomość zwiększonego ryzyka gromadzenia się mikroorganizmów i pojawiania się nieprzyjemnych zapachów. Aby zadbać o czystość w łazienkach w obiektach masowego użytku, trzeba przede wszystkim regularnie usuwać kamień z płytek pod prysznicem. Jak to robić? Istnieją różne sposoby na walkę z tym uporczywym osadem. Można zastosować gotowe środki chemiczne przeznaczone do usuwania kamienia. Najlepiej sięgnąć po te preparaty, które skutecznie rozpuszczają osady, nie wymagają długiego i intensywnego szorowania oraz są bezpieczne dla płytek. Środek do niwelowania kamienia należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie może dojść np. do uszkodzenia czyszczonej powierzchni.
Kamień można usunąć z płytek również domowymi sposobami. Oto najpopularniejsze metody:
Niwelowanie kamienia octem – ocet spirytusowy należy połączyć z wodą w proporcjach 1:1. Następnie trzeba nasączyć ściereczkę uzyskanym roztworem i przetrzeć nią płytki.
Usuwanie kamienia sodą – przy użyciu sody oczyszczonej można przygotować ekologiczną pastę do usuwania kamienia. Wystarczy połączyć 3 łyżki sody z 1 łyżką wody, aby stworzyć skuteczny środek, który następnie nakłada się na zabrudzone płytki. Konieczne jest pozostawienie go na powierzchni na ok. 2 godziny.
Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczne jest sięgnięcie po specjalistyczne detergenty lub zlecenie sprzątania łazienek w obiektach masowego użytku profesjonalnej firmie, takiej jak nasza. Dzięki bogatemu doświadczeniu wiemy, jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem sprawnie i skutecznie. Dysponujemy zaawansowanymi środkami, które umożliwiają niwelowanie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Zlecając sprzątanie naszej firmie, można być pewnym, że przestrzeń będzie utrzymana w perfekcyjnej czystości!
Jak powstaje pleśń pod prysznicem?
Wysoka wilgotność, brak okna w pomieszczeniu, wysoka temperatura w łazience, rzadkie wietrzenie wnętrza – to wszystko sprzyja pojawianiu się drobnoustrojów. Czarna pleśń, stanowiąca pewien rodzaj grzyba, rozwija się w kabinie wraz z gromadzeniem się pary wodnej po gorących prysznicach. Niekorzystnie wpływa ona na zdrowie użytkowników, estetykę przestrzeni i komfort korzystania z prysznica. Niestety, jeśli łazienka nie będzie regularnie czyszczona i zabezpieczana przed pleśnią, grzyb może szybko się rozprzestrzeniać i zajmować kolejne powierzchnie.
Pleśń na silikonie pod prysznicem – jak usunąć?
Najpopularniejszym sposobem na usuwanie pleśni z silikonu pod prysznicem jest stosowanie specjalistycznych detergentów. Jednak podczas używania zaawansowanych środków, należy zachować ostrożność. Konieczne jest sięgnięcie po rękawice ochronne i dokładne zapoznanie się z instrukcją. Nie wolno ignorować zaleceń producenta i używać preparatów bez środków ochrony osobistej. Ponadto nie należy czyścić powierzchni bez odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.
Do usuwania pleśni z silikonu pod prysznicem można użyć m.in. wybielacz zawierający chlor lub amoniak. Co ważne, środków tych nie wolno łączyć z innymi substancjami, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznych reakcji chemicznych.
Pleśń można zniwelować również domowymi sposobami. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po sodę oczyszczoną. Wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody, a następnie nałożyć uzyskaną pastę na powierzchnie zaatakowane przez pleśń. Świetną opcją jest również zastosowanie olejku herbacianego, znanego ze swoich właściwości antybakteryjnych i grzybobójczych. W walce z pleśnią pod prysznicem może pomóc też ocet lub pasta do zębów, szczególnie ta zawierająca fluor. W przypadku wątpliwości co do tego, jak bezpiecznie usunąć czarną pleśń, warto skontaktować się z profesjonalistami. Nasza firma od lat pomaga klientom w utrzymaniu czystości w łazienkach zlokalizowanych w obiektach masowego użytku. Doskonale radzimy sobie nawet z najbardziej uciążliwymi zanieczyszczeniami, również z mikroorganizmami, takimi jak grzyby!
Kamień i pleśń pod prysznicami w obiektach masowego użytku – jak temu zapobiec?
Aby zapobiec powstawaniu kamienia i pleśni pod prysznicami w obiektach masowego użytku, należy regularnie czyścić powierzchnie. Systematyczność jest kluczowa dla utrzymania czystości i higieny w łazience. Niestety regularne sprzątanie wymaga sporo wysiłku i jest bardzo czasochłonne. Z tego względu najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Nasza firma od ponad 12 lat świadczy usługi sprzątania w całej Polsce. Wyróżnia nas terminowość, innowacyjność i rzetelność. Mamy innowacyjny system kontroli czystości, dzięki któremu klienci mogą monitorować jakość naszych usług. Jesteśmy w stanie zaoferować kompleksowe sprzątanie obiektów wielkopowierzchniowych, ponieważ dysponujemy specjalistycznymi sprzętami i maszynami. Nasz liczny zespół dba o to, aby każdy klient był zadowolony i w pełni usatysfakcjonowany ze świadczonych przez nas usług.